Dzisiaj trafił do nas pistolet Desert Eagle kaliber .44 Magnum, legendarny „Pustynny Orzeł”, który m.in. ze względu na potężną wielkość bardzo często występuje w popkulturze. Geneza pistoletu sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to w Minneapolis narodził się pomysł na skonstruowanie pistoletu strzelającego tak silną (.357 Magnum i .44 Magnum) amunicją rewolwerową.
Desert Eagle posiada długość 260 mm, sama lufa to aż 152 mm, więc posiada godną powierzchnię stalową pod grawerunek.
W związku z nietuzinkowym pomysłem klienta na motyw przewodni z uniwersum Tolkiena, zapowiada się bardzo obiecująca i satysfakcjonująca realizacja.
Etap 1
Powoli zaczynamy zastanawiać się, jakie motywy tolkienowskie mają się pojawić w grawerunku, a z jakich zrezygnować. Pistolet jest ogromny, ale zawartość malowniczych scen, klisz i postaci z „Władcy pierścieni” jest jeszcze większa; poza tym stwierdzamy, że warto dorzucić jako źródło inspiracji również książkę „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
Praca projektowa zawsze wymaga dużego nakładu czasu i energii, w tym wypadku wskazany jest jeszcze solidny research. Po paru dniach przeglądania zdjęć, czytania fragmentów książek i pochłaniania scen filmowych adaptacji, decydujemy się na wstępne motywy…
Motywy
Jest to dłoń Saurona na wylocie lufy (tu zwracam uwagę, że Desert Eagle posiada wyjątkowo dużo miejsca naokoło lufy) oraz wizerunek smoka Smauga na spodzie broni.
W konwencji Tolkiena są również celtyckie plecionki, które planujemy umieszczać na każdym elemencie pistoletu jako unifikator.
Motywy. Trudne wybory.
Dzisiaj ciąg dalszy planowania, co będzie znajdować się na poszczególnych elementach pistoletu.
Od początku było ważne, aby skojarzenia z Tolkienem nie były zbyt łopatologiczne, dlatego wiele rozwiązań projektowych musieliśmy sukcesywnie odrzucać.
Czego byliśmy pewni, to że zależy nam bardzo na Bramie Królów, wejściu do Morii oraz wizerunku Barloga: wszystkie te motywy zostały wstępnie umieszczone na spodzie i górze pistoletu.
Istotną sprawą (która zajęła najwięcej czasu) było przyozdobienie boków broni oraz lufy tak, aby jedna strona prezentowała pozytywnych bohaterów „Lord of the Ring”, druga zaś Saurona i jego popleczników.
Dla podkreślenia dualizmu, na prawej stronie znajduje się widok Mordoru wraz z Górą Przeznaczenia, na lewej zaś Minas Tirith – stolica Gondoru.
Inwencja.
Desert Eagle posiada fabryczne gumowe okładziny, które przylegają do rękojeści. W toku projektowania zaczęły one coraz bardziej odstawać od bogatego zdobnictwa, dlatego zdecydowaliśmy się na zaaranżowanie powierzchni nowych okładzin, tym razem drewnianych.
Oczywistym wyborem była słynna mapa Śródziemia: raz, że sam kolor drewna jest idealną bazą dla starodawnej mapy; dwa, dzięki odmiennemu stylowi graficznemu, całość artystyczna pistoletu nabrała lekkości, ale i kontrastu.